Nasza biblioteka

Godziny pracy

Regulaminy

Zbiory

Ciekawe linki

Dla maturzystów

Publikacje

Gify

Biblioteka online

 

 

 

Bibliografie współczesnych pisarzy polskich

 KATARZYNA GROCHOLA

Katarzyna Grochola urodziła się w lipcu 1957 roku w Krotoszynie. Obecnie mieszka pod Warszawą z córką, kotami i psem. Zanim zajęła się literaturą pracowała m. in. jako salowa, korektorka, aktorka, dyrektor składu celnego, a nawet jako konsultantka w biurze matrymonialnym. Pracowała też jako specjalista ds. szkoleń w fundacjach demokracji lokalnej oraz jako pomoc cukiernika.

Autorka wydała powieści: „Nigdy w życiu”, „Przegryźć dżdżownicę”, „Serce na temblaku”, "Ja wam pokażę" oraz dwa zbiory opowiadań: „Podanie o miłość”, „Upoważnienie do szczęścia”. Jej autorstwa jest także melodramat "Pozwól mi odejść”. W sztuce tej, reżyserowanej przez Izabelę Cywińską, role głównych bohaterów grają Gabriela Kownacka, Danuta Stenka i Jan Monczka. Wspomniana sztuka i monodram Teatru Polskiego Radia „Kot mi schudł” otrzymały po cztery nagrody na konkursie dramaturgicznym Tespis 2000, a „Kot mi schudł” w 2001 zdobył Grand Prix pierwszego Krajowego Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia i Teatru Telewizji w Sopocie w kategorii spektakli radiowych. Jest laureatką wielu nagród, m.in. nagrody „AS” EMPiK-u w 2001 i 2002 roku oraz nagrody wydawniczej „IKAR” w 2001. W 2002 r. wspólnie z Andrzejem Wisniewskim wydała książkę "Związki i rozwiązki miłosne".

Jej książki sprzedają się w setkach tysięcy egzemplarzy. „Podanie o miłość” ukazało się w języku rosyjskim, a „Nigdy w życiu” w rosyjskim, niemieckim i słowackim.

Katarzyna Grochola to również autorka felietonów i współscenarzystka najpopularniejszych seriali telewizyjnych: „M jak miłość” oraz „Na dobre i na złe”.

Już bardziej prywatnie boi się wojującego feminizmu i jest przeciwna stawianiu przy garach faceta, który nie lubi i nie umie gotować. Wolałaby, żeby poszedł do szopy naprawiać rower.

Ukochana książka Grocholi to Mistrz i Małgorzata, a ideałem mężczyzny jest Mistrz.

15 kwietnia 2005 roku ukazała się jej powieść pt. „Osobowość ćmy”. Jest to pierwsza książka której wydawcą jest... sama Katarzyna Grochola, a ściślej założone przez nią Wydawnictwo Autorskie.

źródło: http://www.grochola.com.pl/biografia

JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI

Janusz Leon Wiśniewski (ur. 18 sierpnia 1954 w Toruniu) – na stałe mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią S@motność w Sieci, na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny.

Ukończył fizykę oraz ekonomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Na Politechnice Warszawskiej obronił doktorat z informatyki. W 1997 roku habilitował się na Wydziale Chemii Politechniki Łódzkiej. Od 1987 roku projektuje i pisze oprogramowanie dla instytucji związanych z przemysłem chemicznym.

Popularność przyniosła mu wydana w 2001 roku książka S@motność w Sieci. Na pomysł powieści o wpływie Internetu na kondycję więzi międzyludzkich wpadł pewnej listopadowej niedzieli w 1998 roku. Sam autor rozpoczął przygodę z Internetem w 1982 roku, podczas pobytu na stażu naukowym w Canterbury w Wielkiej Brytanii. W 2006 roku miała miejsce premiera filmu S@motność w Sieci w reżyserii Witolda Adamka. Scenariusz to wspólne dzieło Wiśniewskiego i Cezarego Harasimowicza.

Kolejne książki Wiśniewskiego cieszyły się sporym zainteresowaniem. W 2002 roku wydał Zespoły Napięć. Następnie we współpracy z Mariuszem Makowskim, Renatą Palka-Smagorzewską oraz rzeszą internautów przez 3 miesiące pisał nowelę internetową w serwisie www.martyna.korba.pl. W formie drukowanej Martyna została wydana w 2003 r. Wiśniewski jest autorem powieści Los powtórzony oraz zbiorów opowiadań Intymna teoria względności i Molekuły emocji. Z korespondencji e-mailowej z dziennikarką Małgorzatą Domagalik powstała książka 188 dni i nocy. Opowiadania Wiśniewskiego znalazły się w zbiorach: 10 x miłość, Opowieści wigilijne i Opowiadania letnie, a nawet gorące.

Tłumaczenia jego książek jak dotychczas ukazały się w Rosji, Chorwacji, Czechach, Wietnamie i na Litwie.

Jest stałym felietonistą miesięcznika Pani. Został uhonorowany w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu, gdzie na Rynku Staromiejskim odsłonił czwartą z serii "katarzynek" - podpisów słynnych torunian.

Mieszka wraz z żoną i dwiema córkami, Joanną i Adrianną, niedaleko Frankfurtu nad Menem. Pracuje dla amerykańskiej firmy IT. W wolnym czasie słucha utworów Bacha i Mozarta oraz piosenek Diany Krall, Leonarda Cohena i Glashaus.

źródło: http://www.iik.pl/biografie.php/189

Autor strony - mgr Renata Porczyk

copyright 2005. Wszelkie prawa zastrzeżone. Biblioteka ZPSZiO w Tomaszowie Mazowieckim.

stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024x786